Økologisk rødvin lavet på drueblanding med Syrah, Mourvèdre, Grenache og Carignan. Domineret af noter af søde frugter, chokolade og timian. Cistus er intens, koncentreret og med tanniner, der dog smelter i munden. En tæt og rig tekstur belægger ganen, løftet af et strejf af bitterhed i finishen, der giver en ekstra længde og kompleksitet. En elegant vin.
Vinen går godt med and, marineret kød og velsmagende ost
Håndplukket i højden 150-350 meter, sorteret og afstilket. Aldring: 60 % af blandingen 500 liters tønder i maksimalt 12 måneders periode, resten kommer i beholder. Et par udvalgte parceller anvendes for at fremstille denne komplekse vin.
Vingård: Château de la Liquière
Økologisk: Ja
Vintype: Rødvin
Årgang: 2020
Klassifikation: AOC
Druer: Syrah 60% | Mourvèdre 20% | Grenache 10% |Carignan 10%
Opbevaring: Kan opbevares i op til 8 -10 år afhængigt af årgangene. Klar til at drikkes nu for dem, der værdsætter faste tanniner.
Serveringstemperatur: 16-18 C
Alkoholprocent: 14%